mk | en

Есенскиот првак се лизна во Тетово
Дождливото време одигра клучна улога во реванш натпреварот од четвртфиналето на Купот на Македонија, создавајќи тешки услови за игра на стадионот во Тетово, каде што Ренова и Вардар по втор пат за еден месец ги одмерија силите. Калливиот и лизгав терен беше кошмар за двата тима кои имаа борбен почеток, но со многу грешки на двете страни.
„Црвено-црните“ имаа предност од 3:1 од првиот натпревар и ...
ВАРДАРЦИ СЕ УБЕДЕНИ ВО ТРИУМФАЛНА ЗАВРШНИЦА ...
Прашање за АЛЕКСАНДАР ВАСОСКИ, стручен штаб:
Ова е последен натпревар за Вардар оваа календарска година. Ќе успеете ли да ги мотивирате играчите да смогнат сили за уште една квалитетна игра на терен и сигурен пат во завршницата на Купот?
НЕРЕШЕНО ВО НЕИТЕРЕСЕН ДЕРБИ НАТПРЕВАР
Тврд, неинтересен натпревар со многу тактизирање и во кој двете екипи повеќе внимаваа да не загубат отколку како да победат. Вака во една реченица може да се опише натпреварот на двете првопласирани екипи во македонското првенство – Вардар и Работнички. Ако пред почетокот, натпреварот беше најавуван како пресметка за првото место, големото градско дерби, не ги оправда таквите епитети.
ВАРДАРЦИ ТИПУВААТ НА ПОБЕДА ВО ГОЛЕМОТО ...
Спроти најважниот натпревар во овој дел од првенството, во редовите на “црвно-црните“ го респектираат противникот, ја почитуваат неговата форма, но веруваат дека ќе излезат победници.
ЗЛАТКО ТАНЕВСКИ, капитен:
Како што нас ни дојде редот по 15 кола да бидеме поразени, така и на Работнички мора да му дојде редот да загуби. А, бидејќи според мене, имаме поквалитетна екипа, треба да ...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ГЛИГОРОВ: НЕ “МРДАМ“ НИКАДЕ ...
Чаби Алонсо и Тони Крос се фудбалерите кои најмногу ги респектира во светот на позицијата што ја игра и самиот – стандардниот македонски репрезентативец Никола Глигоров. Во интервјуто за клупскиот сајт, тој верува дека Вардар е на добар пат да ја освои двојната титула и се надева и  очекува значен успех во блиска иднина...
РЕНОВА ГО СОВЛАДА ВАРДАР ...
Во Тетово прекината серијата на добри игри и резултати на Вардар, Ренова славеше со 3-0, во натпревар од 16-тото коло од македонската Прва лига. Може да се каже дека Вардар денеска не беше на потребното ниво, играчите создадоа премалку шанси за гол и со две грешки на одбраната, кои резултираа со два удари од белата точка, беше и решен натпреварот. ...
РЕСПЕКТ ЗА РЕНОВА НО ...
Спроти утрешниот натпревар во Тетово, “црвено – црните“ ги прават завршните подготовки. Сите  - и екипата и стручниот штаб – имаат респект за составот на Ренова го фалат квалитетот на нејзините играчи, но се уверени дека новиот успех и овој пат нема да изостане.

ЦРВЕНО – ЦРНА СТАТИСТИКА 2014/2015

 1. Вардар  17     11   5   1   29 : 10   38 
 2. Работнички 17     11   2   4   30 : 15    35 
 3.
Шкендија 17     9   3   5   33 : 19    30 
 4.
Силекс 17     6   7   4   19 : 18    25 
 5.
Металург 17     7   3   7   21 : 18    24 
 6.
Ренова 17     6   5   6    19 : 20    23 
 7.
Турново 17     5   6   6   15 : 17   21 
 8. Пелистер 17     4   6   7   9 : 14    18 
9. Брегалница 17     3   4   10   16 : 26    13 
10. Тетекс 17     1   3   13   10 : 45    6

06.12  КУП: РЕН  - ВАР 2:0 (0:0) 
30.11  ПМФЛ: ВАР  - РАБ 0:0 (0:0) 
22.11  ПМФЛ: РЕН  - ВАР 3:0 (1:0) 
18.11  КУП: ВАР  - РЕН 3:1 (1:1) 
09.11  ПМФЛ: ВАР  - МЕТ 3:1 (2:0) 
02.11  ПМФЛ: ТУР  - ВАР 0:0 (0:0) 
29.10  ПМФЛ: ВАР  - TET 5:0 (2:0) 
26.10  ПМФЛ: ВАР  - БРЕ 1:0 (1:0) 
22.10  ПМФЛ: ВАР  - ШКЕ 3:0 (3:0) 
19.10  ПМФЛ: ШКЕ  - ВАР 1:2 (0:2
04.10  ПМФЛ: ВАР  - ПЕЛ 1:0 (1:0) 
28.09  ПМФЛ: ВАР  - СИЛ 2:0 (1:0) 
24.09.  КУП:  ШКЕ - ВАР 2:1 (1:1) 
20.09.  ПМФЛ:  РАБ - ВАР 0:2 (0:1) 
14.09. ПМФЛ: ВАР - РЕН 1:1 (0:0)
31.08. ПМФЛ: МЕТ - ВАР ​1:4 (1:2)
27.08. ПМФЛ: ВАР - ТУР 0:0 
24.08. ПМФЛ: ТЕТ - ВАР 2:2 (1:1)
21.08. КУП:  ВЛА -   ВАР  1:9 (0:2) 
17.08. ПМФЛ:  БРЕ -   ВАР  1:2 (1:1) 
10.08. ПМФЛ: ВАР -   ШКЕ  3:0 (1:0) 
03.08. ПМФЛ:  ПЕЛ -   ВАР  0:1 (0:0) 

       ПМФЛ КУП   ВКУПНО
 1.   Филип Петковски   4 4 8
2.    Филип Петров  2 3 5
3.
Филип Ивановски  4 0 4
4.
Димитар Иванов 0 2 2
5.
 
Бобан Грнчаров  1 1 2
6.    Ховханес Хамбарџумјан  2 0 2
7.

Артак Дашјан  1 0 1
8.
 Влатко Грозданоски  1 0 1
9.
 Јасир Асани 1 0
10.
 
 Златко Таневски

       ПМФЛ   КУП ВКУПНО 
 1.
 
Филип Петров 1   4 5
2.
 
Филип Петковски 0   3 3
3.
 
Ховханес Хамбарџумјан 3   0 3
4.
 
Артак Дашјан 2   0 2
5.
 
Благоја Љамчевски   1 2
6.
 
Влатко Грозданоски 1   0 1
7.
 
 Филип Деспотовски 1   0 1
8.
 
 Дарко Глишиќ 1   0 1
9.
 
Димитар Иванов  0   1 1

           
1.    Златко Таневски 2   1
2. Бобан Грнчаров 2   0
3.   Филип Деспотовски 2   0
4.    Никола Глигоров 2   0
5. 

Ховханес Хамбарџумјан   0
6. 

Александар Темелков  
                                               

 Младинци (У-19)
2.Акад.Пандев
  11 8 0 3   21 : 14  24 
3.Вардар    11 7 0 4   27 : 12  21 
4.Ренова    11 6 3 2   27 : 14  21 
 Кадети (У-18)
1.Вардар    11 7 4 0   28 : 4 25
2.Металург    11 7 4 0   27 : 14 25
3.Шкендија    11 4 6 1   26 : 10 18
 Пионери (У-17)
7.Шкендија    11 5 1 5   33 : 16  16
8.Вардар    11 5 1 5   18 : 13  16
9.Шкупи   11 3 3 5   14 : 20 12
 Помлади пионери (У-16)
1.Македонија Ѓ.П.   11 8 0 3   29 : 16 24
2.Вардар    11 7 2 2   37 : 23
3.Шкендија   11 6 3 2   35 : 12 21

  • Табела

  • Резултати

  • Стрелци

  • Асистенции

  • Картони

  • Табели

Следен натпревар

Видео

Вардар ТВ осма емисија
Вардар ТВ седма емисија
Ренова - Вардар 2-0 куп - highlights
ФК Шкендија - ФК Вардар млади пионери
ФК Вардар - ФК Шкендија Младинци
ФК Вардар - ФК Шкендија Кадети
ФК Шкендија - ФК Вардар Пионери
Вардар ТВ седма емисија 30.11.2014