mk | en

ТРИУМФ НАД РЕНОВА ПРЕД ПОСЛЕДНИОТ СВИРЕЖ
Со голот на Хофханес Хамбарџумјан во 93 минута, Вардар успеа да ја победи Ренова во 25. коло. Ерменецот со глава стрелаше во мрежата на „гипсарите“ и сега сме единствен тим кој е непоразен во пролетниот дел
СОСТАВОТ НА ВАРДАР ЗА ДУЕЛОТ СО ...
Само една принудна измена направи тренерот Андреев, и на местото на Глигоров, кој има пет жолти картони, во првите 11 е Спировски. Во тимот се враќа капитенот Златко Таневски кој се опорави од повредата
ИНТЕРЕСНИ ФАКТ И И БРОЈКИ ПРЕД ...
Ренова има една шампионска титула, Вардар има седум пехари во првенството
ИВАНОВСКИ: ДА ПРОДОЛЖИМЕ СО ПОБЕДИ
Играме на домашен терен и се разбира дека одиме на три бода. Нашиот противник е должник од есенскиот дел, и тоа треба да биде уште поголема мотивација за да дојдеме до бодовите“, вели Филип Ивановски. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

OСУДА И ГНЕВ ЗА ...
Најостро ги осудуваме нападите на нашите деца по завршувањето на натпреварот со Ф.К. Шкупи и бараме да се најдат виновниците и одговорните да сносат санкции 
КАДЕТИТЕ ВО ФИНАЛЕ, МЛАДИНЦИТЕ ...
Кадетите и покрај поразот, успеаја да се пласираат во финалето и ќе играат за Куп пехарот, додека младинците загубија од Шкупи на реваншот и не успеаја да го одбранат резултатот од првиот натпревар
ВНИМАНИЕТО НАСОЧЕНО КОН ТРИТЕ ...
Вардар вчера ги почна подготовките за дуелите со екипите кои се во горниот дел на табелата и кои се конкуренти за првото место на „црвено-црните“. Воедно со нив ќе се финишира и третиот круг во првенството пред плеј-офот

ЦРВЕНО – ЦРНА СТАТИСТИКА 2014/2015

 1. Вардар  24     16   7   1   41 : 12   55 
 2. Работнички 24     16   3   5   40 : 19   51 
 3.
Ренова 24     12   6   6   32 : 24    42 
 4.
Шкендија 24     12   5   7   42 : 24    41 
 5.
Металург 24     8   6   10   29 : 29    30 
 6.
Силекс 24     7   9   8    24 : 31    30 
 7.
Турново 24     7   7   10   19 : 24   28 
 8. Брегалница 24     6   7   11   20 : 28    25 
9. Пелистер 24     4   7   13   12 : 25    19 
10. Тетекс 24     2   3   19   16 : 59    9


04.04 

22.03

15.03​


10.03

 01.03 ​

ПМФЛ:

ПМФЛ:

ПМФЛ:

ПМФЛ:

ПМФЛ: 

БРЕ

ВАР

ТУР

ВАР

СИЛ​

ВАР​

ПЕЛ

ВАР

МЕТ

ВАР

0:0

1:1 (1:0)

0:2 (0:0)

2:1 (1:1)

​0:3 (0:3)

 06.12  КУП: РЕН  - ВАР 2:0 (0:0) 
 30.11  ПМФЛ: ВАР  - РАБ 0:0 
 22.11  ПМФЛ: РЕН  - ВАР 3:0 (1:0) 
 18.11  КУП: ВАР  - РЕН 3:1 (1:1) 
 09.11  ПМФЛ: ВАР  - МЕТ 3:1 (2:0) 
 02.11  ПМФЛ: ТУР  - ВАР 0:0(0:0) 
 29.10  ПМФЛ: ВАР  - TET 5:0(2:0) 
26.10  ПМФЛ: ВАР  - БРЕ 1:0(1:0) 
22.10  ПМФЛ: ВАР  - ШКЕ 3:0(3:0) 
19.10  ПМФЛ: ШКЕ  - ВАР 1:(0:2
04.10  ПМФЛ: ВАР  - ПЕЛ 1:0(1:0) 
28.09  ПМФЛ: ВАР  - СИЛ 2:0(1:0) 
24.09.  КУП:  ШКЕ - ВАР 2:1(1:1) 
20.09.  ПМФЛ:  РАБ - ВАР 0:2 (0:1) 
14.09. ПМФЛ: ВАР - РЕН 1:1 (0:0)
31.08. ПМФЛ: МЕТ - ВАР ​1:4 (1:2)
27.08. ПМФЛ: ВАР - ТУР 0:0 
24.08. ПМФЛ: ТЕТ - ВАР 2:2 (1:1)
21.08. КУП:  ВЛА -   ВАР  1:9 (0:2) 
17.08. ПМФЛ:  БРЕ -   ВАР  1:2 (1:1) 
10.08. ПМФЛ: ВАР -   ШКЕ  3:0 (1:0) 
03.08. ПМФЛ:  ПЕЛ -   ВАР  0:1 (0:0) 


       ПМФЛ КУП   ВКУПНО
 1.   Филип Петковски   6 4 10
2.
 
 Филип Петров  3 4 7
3.
Филип Ивановски  7 0 7
4.

Артак Дашјан 4 1 5
5.           
Јасир Асани   3 2 5
6.  
Димитар Иванов  1 2 3
7.

Бобан Грнчаров  2 1 3
8.

Хофханес
Хамбарџумјан
 2 0 2
9.

Влатко Грозданоски 1 0
10.
 
 Златко Таневски

       ПМФЛ   КУП ВКУПНО 
 1.
 
Филип Петров 1   4 5
2.
 
Филип Петковски 0   3 3
3.
 
Ховханес Хамбарџумјан 3   0 3
4.
 
Артак Дашјан 2   0 2
5.
 
Благоја Љамчевски   1 2
6.
 
Влатко Грозданоски 1   0 1
7.
 
 Филип Деспотовски 1   0 1
8.
 
 Дарко Глишиќ 1   0 1
9.
 
Димитар Иванов  0   1 1

           
1.    Златко Таневски 2   1
2. Бобан Грнчаров 3   0
3.   Филип Деспотовски 2   0
4.    Никола Глигоров 2   0
5. 

Ховханес Хамбарџумјан   0
6. 

Александар Темелков  
                                               

 Младинци (У-19)
2.Акад.Пандев
  12 9 0 3   22 : 14  27 
3.Ренова    13 7 3 3   31 : 17  24 
4.Вардар   13 7 1 5   28 : 14  22 
 Кадети (У-18)
1.Вардар    13 9 4 0   47 : 4 31
2.Металург    13 7 4 2   28 : 17 25
3.Шкендија    13 6 6 1   38 : 10 24
 Пионери (У-17)
7.Пелистер    13 6 2 5   25 : 21  20
8.Вардар    13 5 3 5   19 : 14  18
9.Шкупи   13 3 4 6   16 : 23 13
 Помлади пионери (У-16)
3.Пелистер   12 8 0 4   23 : 13 24
4.Вардар    12 7 2 3   38 : 23
5.Шкендија   11 6 3 2   35 : 12 21

  • Табела

  • Резултати

  • Стрелци

  • Асистенции

  • Картони

  • Табели

Следен Натпревар

Видео

Дарко Глишиќ гостин на Вардар ТВ
ФК Силекс - ФК Вардар 0:2
ФК Вардар - ФК Тетекс 2:0
Интервју со Благоја Љамчевски
ФК Брегалница - ФК Вардар 0:0
Настан со регионалните школи
ФК Вардар - ФК Пелистер 1:1
Eден ден со Златко Таневски